Kaliteli bir kıyafet nasıl anlaşılır?

Kıyafet alışverişi, pandemi koşulları ile birlikte yeniden şekillenerek daha çok online platformlara kaydı. Günümüzde yaşanan sokağa çıkma yasakları ile birlikte kullanıcılar, evden çıkmadan ve alışveriş merkezlerine gitmeden de kıyafet alışverişi yapabiliyor. Ürünü görmeden yapılan bu alışverişler sonucunda kıyafeti ancak teslim alınca görmek mümkün oluyor.

Hazırladığımız bu içerikte, kaliteli bir kıyafeti nasıl anlayabileceğinizi ve ürünü kontrol ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, 4 maddede açıklıyoruz.

1- Kumaş Özellikleri;

Kıyafetin kumaş özelliklerinin yazdığı etiketi kontrol edin.

Günümüzde kıyafet kumaşlarında pamuk, yün yada keten gibi doğal lifli kumaşlar yerine daha çok akrilik, polyester, polyamid gibi sentetik olanlara rastlamak mümkün. Bu, daha çok maliyeti düşürmek için yapılmakta ancak zaman zaman bu iki tür bir arada da kullanılabiliyor. Bu nedenle, aldığınız ürünün kumaş özellikleri etiketini kontrol edin ve kumaş karışımı içeriyorsa, doğal kumaşların daha yüksek oranda kullanılmış olmasına dikkat edin.

2- Dikişler

Satın aldığınız ürünün dikişlerini incelerken hafifçe gerdiğinizde, kıyafetin birleşim noktalarındaki dikişlerin arası ışığı geçirecek kadar açılıyorsa ve delik delik oluyorsa, bu ürünün işçiliği yeterince iyi değil demektir. İyi dikimli bir kıyafette dikiş sıklığı ve miktarı daha fazladır ve gerdirildiğinde ışığı geçirecek kadar dikiş delikleri görünmez.

3- Dokunma Hissi

Satın aldığınız bir kıyafete elinizle dokunduğunuzda yada üzerinize giydiğinizde hissettiğiniz doku size o kıyafetin malzemesi hakkında fikir verecektir. Kıyafet üzerinizdeyken kendinizi iyi hissediyor musunuz, üzerinize tam oturdu mu, yumuşak mı, pürüzsüz mü, cildinize nefes aldırıyor mu? Bu konular belirleyici özelliklerdir.

4- Kumaş Kalınlığı

Günümüzde kıyafet kumaşlarının ne kadar inceldiğini, hatta çoğunun içinizi gösterecek kadar ince olduğunu fark etmişsinizdir. Bu da özellikle maliyeti düşürmek için başvurulan bir yöntem. Bu nedenle kumaşı tamamen doğal içerikli bir ürün olsa bile elinizi içine sokup ışığa tutun ve ne kadar transparan olduğunu inceleyin. Kıyafetin dokusu ne kadar zayıfsa, muhtemelen dayanıklılığı da o kadar düşük olacaktır.

T-Shirt alırken dikkat etmeniz gerekenler
Çelik takı nedir, avantajları nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Close Favoriler
Close
Close
Kategoriler