T-Shirt alırken dikkat etmeniz gerekenler

Uygun fiyatlı, kaliteli bir tişört, dünyadaki birçok insan için vazgeçilmez bir giysidir. Ancak tüm T-shirtler aynı şekilde üretilmez. Bir t-shirt alırken neye bakarsınız veya nelere bakmalısınız? Bu başlıkta, bu basit ama önemli faktörlere değiniyoruz.

1- Kumaş Türü

Kumaş türüne göre t-shirt seçmek, listemizde bir numara. T-shirt kumaşları genellikle %100 pamuk veya bir pamuk ve sentetik elyaf karışımı yada %100 Polyester veya sentetik elyaf, pamuk ve suni ipek karışımıdır. Daha ince ve ucuz t-shirtler için jarse, daha kalın tişörtler için ise sweatshirt forması kullanılır. Daha dökümlü ve pahalı tişörtler için interlok kumaş kullanılır. Pamuklu spandeks, esnek tişörtler için de kullanılır.

İnterlok örgü (çift örgü kumaş) yoğundur, dayanıklıdır ve jarse örme t-shirt gibi kıvrılmaz. Peki interlok kumaşınız veya jarse kumaşı nasıl anlarsınız?

İnterlok iki seri örgü ilmeğe sahipken, örme kumaşta sadece bir dizi ilmek olacaktır. İnterlok kumaş, kumaşın ön ve arka yüzünde aşağı yukarı aynı görünürken, dikkatli bakarsanız jarse kumaş yüzde ve sırtta farklı görünecektir.

Konfor sizin için önemliyse, t-shirt’ünüzün yapıldığı kumaş önemli olacaktır. %100 pamuklu kumaş, sıcak iklimlerde giyilen bir tişört için sahip olunması gereken bir kumaş konfigürasyonudur. Ancak bir klimalı bir odada olacaksanız, tropikal bir iklimde yaşıyor olsanız bile tişörtünüzde Polyester elyaf veya pamuk elyafına karıştırılmış diğer sentetik elyaflar olması fark etmez . Renk haslığı, yıkamadan sonra daha az çekme, stabilite, kırışıklık direnci ve kolay bakım gibi ek faydaları nedeniyle sentetik elyafları memnuniyetle karşılayabilirsiniz.

2- Baskı & Tasarım

T-shirt’e basılan tasarımlar bazen kumaş türüne veya başka herhangi bir şeye göre öncelikli tercih sebebi olabilir. T-shirt’ün ön yüzündeki sanat eserleri, güzel metinler, alıntılar vb. genellikle sizi ilk etapta çeken şeydir ve diğer tüm faktörler bir anda ikinci planda kalabilir.

3- Beden

Beden ve ve uyum, bazı kişiler için diğer faktörlerden daha önemlidir. Boyut, markaya göre değişebilir. Bu nedenle t-shirt alırken beden ölçülerine dikkatli bakın.

4- Dikiş

Bu çok önemli bir kriterdir. Yanlış üretilmiş bir tişört görünüşünüzü bozabilir ve vücudunuzda kötü bir görünüme sebebp olabilir. Boyun bandı düz olmalı ve bükülmemelidir. Kalitesiz bir tişört olması durumunda kol kenarları ve etek ucu bükülecektir. T-shirt alırken bu noktalara dikkat etmeyi unutmayın.

5- Stil ve Kesim

En yaygın t-shirt tarzı, sıfır yaka ve kısa kolludur. Ama modeller bundan ibaret değildir. Pek çok farklı t-shirt türü var ve bir çok t-shirt stili mevcut. Bu tasarımlar anın trendine, mevsime ve modaya yada bireysel stil tercihlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kaliteli bir kıyafet nasıl anlaşılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepetim
Close Favoriler
Close
Close
Kategoriler